امروز : دوشنبه , ۱۱ اردیبهشت , ۱۳۹۶

کاربرگهای اکسل می توانند در برابر تغییرات حفاظت شوند. اگر در یک کاربرگ اطلاعاتی را وارد کرده اید و غیر از شما سایر همکارانتان نیز از این فایل استفاده می کنند، برای جلوگیری از تغییرات ناخواسته لازم است که  کاربرگ را حفاظت کنید.  و برای اعمال تغییرات مجدد روی کاربرگ حفاظت شده می توان با وارد کردن پسورد این کار را انجام داد.

اکسل در حالت پیش فرض گزینه Lock را برای تمام سلولهای کاربرگ فعال کرده است. اما تا زمانی که از سربرگ Review گزینه   Protect Sheet  را انتخاب نکنید، حفاظتی روی کاربرگ اعمال نخواهد شد.

برای حفاظت کاربرگ به روش زیر عمل می کنیم.

ابتدا مثلث کوچک بین ستون A و سطر ۱ را انتخاب می کنیم. در این حالت کل کاربرگ به حالت انتخاب در می آید. (می توان با Ctrl+A کل کاربرگ را انتخاب کرد)

بر روی ناحیه انتخاب شده راست کلیک کرده و از پنجره ظاهر شده  … Format Cells را انتخاب می کنیم. پنجره دیگری ظاهر می شود که در سربرگ Protection تیک کنار گزینه Locked را بر میداریم.

اکنون کل کاربرگ به صورت حفاظت نشده در می آید. حال سلولهایی که می خواهیم قفل کنیم (مثلاً سلول هایی که دارای فرمول هستند و می خواهیم که فرمولها دستکاری نشوند) را انتخاب کرده و همانند روش بالا در سربرگ Protection  تیک کنار گزینه   Locked را فعال می کنیم. در این حالت اگر در سربرگ Review گزینه Protect sheet را انتخاب کرده و پسورد مورد نظر را وارد کنیم (وارد کردن پسورد اختیاری می باشد)، سلول ها به حالت قفل شده درآمده و برای تغییرات روی آنها باید از سربرگ Review گزینه Unprotect Sheet را انتخاب نمایئم و در صورت داشتن پسورد آن را وارد نماییم.

در تصویرهای زیر مراحل کار تشریح شده است.

 

Snap1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Snap2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Snap3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Snap4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • نويسنده: احمد شهبازی
 • نوشته شده در تاريخ : سه شنبه , ۲ تیر , ۱۳۹۴
 • بازدید: 1126 بازدید

۲ Comments for “ حفاظت کاربرگ های اکسل در مقابل تغییرات ناخواسته

 1. نادر گفت:

  عاااالی بود.مرسی.آبرومو خرید

 2. web developer گفت:

  ممنون

  استفاده کردم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *