امروز : دوشنبه , ۲ اسفند , ۱۳۹۵

تابع CHOOSE
تابع Choose یکی از توابع بسیار مفید اکسل است که روش استفاده از آن را با ذکر یک مثال توضیح میدهم.
فرض کنیم که جدولی به شرح زیر داریم که خریدهای یک ماهه شرکتی را نشان میدهد. با نوشتن تابعی می خواهیم جمع کل اقلام مصرفی، نیمه مصرفی و سرمایه ای را مشخص کنیم.
برای بدست آوردن جمع تفکیکی هزینه ها از تابع CHOOSE که ساختار کلی آن به شرح ذیل می باشد استفاده می کنیم.
(…,CHOOSE(Index Number, value 1, value 2
Index number یک عدد یا مقدار عددی یک سلول می باشد. Value 2 ,Value 1, … مقادیر عددی هستند. اگر Index Number برابر ۱ باشد آنگاه مقدار Value 1 برگردانده میشود. اگر Index Number برابر ۲ باشد آنگاه مقدار Value 2 برگردانده میشود. و به همین شکل می توان تا ۲۵۵ مقدار در این دستور استفاده نمود. در این مثال چون هدف جمع مقادیر می باشد پس تابع CHOOSE و SUM را به شکل زیر با هم ترکیب می کنیم.
.((…,SUM((CHOOSE(Index Number, value 1, value 2=
در شکل سلول C16 را به جای Index Number و محدوده C4:C13 را به عنوان Value 1 و محدوده D4:D13 را به عنوان Value 2 انتخاب نموده ایم. با وارد کردن عدد ۱ در سلول C16 جمع مبالغ ستون “اقلام مصرفی”، با وارد کردن عدد ۲ جمع مبالغ ستون “اقلام نیمه مصرفی ” و با وارد کردن عدد ۳ جمع مبالغ ستون “اقلام سرمایه ای” به دست می آید.
تذکر: در سلول C16 برای انتخاب اعداد از لیست های پایین افتادنی استفاده شده است که در مقاله جداگانه ای توضیح داده خواهد شد. ضمناً برای تغییر رنگ اتوماتیک جمع اقلام از ابزار Conditional Formatting استفاده شده است که در مقالات آینده به تفصیل تشریح خواهد شد.

دانلود فایل این مقاله

Choose1

 • نويسنده: احمد شهبازی
 • نوشته شده در تاريخ : چهارشنبه , ۶ خرداد , ۱۳۹۴
 • بازدید: 5713 بازدید

۵ Comments for “ معرفی تابع Choose در اکسل

 1. آرش گفت:

  ممنون،مفید و کامل

 2. محمد گفت:

  سلام و روز بخیر
  من میخوام توی یه سلول یک لیست پایین افتادنی درست کنم که با انتخاب یکی از موارد لیست بجای اون مقدار که انتخاب میکنم یه عدد بذاره که خودم به اون مقدار اختصاص دادم
  مثلا با انتخاب اسم یه دانش آموز معدل اون توی سلول نشون داده بشه.
  ممنون بابت مطالب مفیدتون

  • احمد شهبازی گفت:

   شما باید یک جدول شامل نام و معدل را داشته باشید و با انتخاب نام دانش آموز از لیست با استفاده از فرمول VLOOKUP ستون مقدار معدل را در سلول کنار نام انتخاب شده داشته باشید. این امکان وجود ندارد که با انتخاب اسم از لیست پایین افتادنی، مقدار معدل جایگزین شود. بلکه می تواند در یک سلول مجزا نمایش داده شود. (مثال به ایمیل شما ارسال گردید)

 3. رحیم گفت:

  عالی بود عزیز ممنونت از اموزش خوبی که داشتی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *